ایلام و كشاورزی
ما می توانیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


با عرض سلام و درود به محضر همه دوستان این وبلاگ توسط اینجانب فرهاد رستمی ساکن شهرستان چرداول از توابع استان ایلام و دانشجوی دکترای تخصصی (Ph.D) علوم دامی (گرایش تغذیه دام وطیور)، برای استفاده تولیدکنندگان زحمت کش بخش کشاورزی و دامپروری و سایر مشاغل خانگی رایج در استان طراحی گردیده و سعی براین است که نکات آموزشی و توصیه های علمی و تجربی خویش را در خدمت این عزیزان قرار دهم امیداست بتوان به سهم خود در خدمت جامعه تولیدکنندگان استان ایلام ومیهن عزیزمان ایران اسلامی باشم

مدیر وبلاگ :فرهاد رستمی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
مشكل عمده كشاورزان را در كدامیك می دانید


نكاتی درخصوص پرورش گاو شیری 3

اکسید منیزیم یک منبع منیزیم است که از طریق خاصیت بافری خود در شکمبه قادر به افزایش چربی شیر و فراهم نمودن پیش نیازهای چربی شیر برای غده پستان می باشد . مقدار توصیه شده روزانه 1/0 کیلوگرم برای هر راس گاو همراه با بی کربنات سدیم است . اکسید منیزیم خوش خوراک نیست و گاوها آن را به صورت آزاد مصرف نمی کنند .

نیاسین یکی از ویتامین های گروه ب است که افزودن روزانه 60 گرم از آن به خوراک ، از دو هفته قبل از زایمان تا 10 الی 12 هفته بعد از زایمان ، وقوع کیتوز را کاهش می دهد . نیاسین با کاهش تجزیه چربی بدن ، تحریک اشتها و افزایش سنتز پروتئین در شکمبه آثار خود را نشان می دهد . برای گاوهای مبتلا به کیتوز ، مصرف 12 گرم نیاسین توصیه می شود .

بی کربنات سدیم و سسکوئی کربنات سدیم از جمله بافرهای شکمبه ای هستند که با خنثی نمودن اسیدهای محیط شکمبه ای هستند اسیدیته را در حد مطلوب نگه می دارند . با ایجاد یک اسیدیته مناسب مقادیر استات و بوتیرات شکمبه افزایش می یابد و موجب حفظ میزان چربی شیر در حد مطلوب ، ممانعت از تعدیل اشتها و وقوع اسیدوز و همچنین تحریک مصرف ماده خشک می شود . میزان مصرف توصیه شده برای مواد فوق 2/0 تا 3/0 کیلوگرم در روز برای هر راس گاو است . مصرف بافرها باید تدریجی باشد تا میل به مصرف خوراک کاهش نیابد . برخی از گاوها ممکن است توان مصرف اختیاری بافرها را داشته باشند ، لیکن مصرف اجباری توصیه می شود .

سیلوی ذرت

در مناطق مناسب کشت ذرت ، از نظر تولید انرژی در هکتار هیچ محصولی قدرت رقابت با ذرت برداشت شده برای سیلو را ندارد . علاوه بر آن ذرت را می توان به صورت دانه ، سیلو ، یا علوفه سبز خرد شده برداشت کرد . مزایای دیگر سیلوی ذرت در مقایسه با دیگر علوفه ها ، قابلیت هضم بالا ، سازگار با روشهای مکانیکی برداشت . امکان جابجایی با روشهای مکانیکی و سهولت در برداشت مداوم سیلوی مرغوب با حداقل ضایعات می باشد .

افزودن کنسانتره به علوفه

افزودن مقداری از کنسانتره به سیلو در زمان تغذیه امکان پذیر و با درجه های متفاوتی از موفقیت همراه بوده است . در صورتی که کنسانتره به صورت سرک بر روی سیلو ریخته شود ، گاوها به صورت گزینشی کنسانتره را مصرف می کنند و گاوهای قلدر ممکن است بیش از سهم خود غذا بخورند. مخلوط کنسانتره و علوفه احتمال مصرف گزینشی کنسانتره را تقلیل می دهد. تغذیه جداگانه کنسانتره برای هر گاو در این روش امکان پذیر نمی باشد .

فحل یابی و بیمار یابی :

این کار توسط یک مأمور مجرب، آشنا به رفتار گاوها و گوساله ها ازجمله نشانه های انواع بیماریها و سلامتی گاو و از همه مهمتر علائم فحلی صورت می گیرد.

 

علائم سلامت ظاهری :

- براق بودن چشم

- تمیز بودن بینی

- نبودن مخاطات اضافه دور چشم

- رنگ طبیعی مخاطات بدن صورتی شفاف متمایل به قرمز

- نرمی و شفاف بودن موها

- راه رفتن بدون مشکل

- بدون بو بودن ادرار و مدفوع

- شفافیت ادرار و عدم وجود عفونت و خون

- قوام لازمه مدفوع

- عدم ضعف و بی حالی

- میل به حاضر شدن پای آخور و مصرف خوراک

- عکس العمل مناسب در مقابل تغییرات محیطی مانند: تیز کردن گوشها هنگام ایجاد سر وصدا

- شادابی عمومی گاو

- نشخوار کامل در زمان استراحت

علائم فحلی :

- تیز شدن گوشها

- خارج شدن ترشحات رحم

- التهاب و قرمزی واژن (که قبل از شروع فحلی قابل مشاهده است)

- جدا شدن از جمع گله

- در ابتدای فحلی پرش روی گاوهای دیگر

- در اوج فحلی ایستادن و بی حرکت شدن (به اصطلاح تخت شدن) جهت پرش گاوهای دیگر

- عدم پایین کردن شیر دریک نوبت شیر دوشی به علت تداخل هورمونی بدن

- وجود زخم روی کپل و ابتدای دم در اثر تخت بودن

- بو کردن فرج گاوهای فحل توسط گاوهای دیگر

- کم خوراکی

- در مواقعی که گاو در معرض استرس باشد فحلی را نشان نمی دهند

نفخ :

نفخ را میتوان به دونوع گازی وکف دار تقسیم نمود :

نفخ گازی باانسداد مری یا کاردیا مرتبط است .غذاهایی مثل سیب زمینی ، چغندر قند وشلغم اگر به طور ناقص جویده شوند ، می توانند درمری گیری کرده ومانع عبورگاز از شکمبه شوند .گاوهای مبتلا به ذات الریه شدید و مزمن ( گری 1990)یا بیماری جسم خارجی نیز ممکن است نفخ گازی را به دلیل تخریب عصب واگ ، واختلال در تحرک شکمبه رانشان دهند .

همچنین آبسه و التهاب مدیاستین و ناحیه شکمی از آنجا که موجب فشردگی یا تغییر جهت مری ، اختلال دردیواره نگاری وتغییردر عمل حسی دیواره شکمبه می شوند ، می توانند سبب روزنفخ گازی شوند . وقوع سریع  اسیدوز یا هیپوکلسیمی که باعث اختلال درحرکت شکمبه می شود نیز از علل بروز نفخ گازی محسوب می شوند .این نوع نفخ معمولا می تواند به آسانی با رفع انسداد مری یا از طریق وارد کردن لوله به شکمبه ، به طور کامل رفع شود .

به هر حال ، گاوی که نفخ گازی مزمن را نشان می دهد ، دارای اختلال در رفلکس آروغ بوده که باید رفع شود .

 

نفخ کفی :

گرچه وقوع سریع ومیزان تلفات زیاد نفخ گازی مشهود تر از نفخ کف دار است لیکن 90% موارد نفخ پرواری ازنوع نفخ کفی است( هو وارث وهمکاران 1991 ) به طور طبیعی ، گاز در شکمبه حباب هایی تشکیل می دهد که ناشی از محتویات شکمبه است و برای تشکیل یک کیسه گاز در بخش خلفی بالایی شکمبه به هم می پیوندند .

محتویات شکمبه ای به لایه ها یا طبقات متعددی تقسیم می شوند :1) اجزاء غذایی که تا قسمتی هضم شده و به راحتی در مواد گوارشی حیوانات قابل تشخیص هستند و 2) وگاز که به طور طبیعی از مایع وذرات غذا جدا شده است .

نفخ پرواری معمولا درگاوهایی اتفاق می افتد که با جیره های حاوی بیش از 50% غلات تغذیه شده باشند بییشتر مواقع نفخ هنگامی که مقدار دانه غلات درجیره گاوها افزایش می یابد ، مشاهده می شود ( چنگ و هیروناکا، 1973 ، هوارث وهمکاران 1991) ، گرما با وقوع بیشتر نفخ ارتباط دارد وعلت آن هم ممکن است نوسانات مصرف غذا در ارتباط با گرما باشد ( پری 1995) درهنگام گرما دام بیشتر غذای خود را در اوقات خنک روز مصرف می کند ودر اوقات گرم از مصرف زیاد غذا خودداری می کند و همین امر باعث می شود تا مقدار زیادی غذا در یک مدت زمان کوتاه مصرف شود .

علائم نفخ:

- نفخ که در اثر تجمع گاز در شکمبه و ناتوانی گاو در خروج این گازها رخ می دهد

- مدفوع نکردن

- عدم نشخوار

- باد کردن سمت چپ ناحیه شکمی

- در گوساله های 8-3 ماه بیشتر دیده می شود

درمان نفخ :

- استفاد از شلنگ جهت خروج گاز از شکمبه

- استفاده از داروی بلوترول

- در موارد بسیار حاد استفاده از تروکارد

علائم پنومونی (ذات الریه):

- بی اشتهایی

- سرفه زیاد

- خروج چرک از بینی

- تند تند نفس کشیدن

- بی حالی

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 26 شهریور 1393

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات