تبلیغات
ایلام و كشاورزی - ((آشنایی با آناتومی بدن طیور))
ایلام و كشاورزی
ما می توانیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


با عرض سلام و درود به محضر همه دوستان این وبلاگ توسط اینجانب فرهاد رستمی ساکن شهرستان چرداول از توابع استان ایلام و دانشجوی دکترای تخصصی (Ph.D) علوم دامی (گرایش تغذیه دام وطیور)، برای استفاده تولیدکنندگان زحمت کش بخش کشاورزی و دامپروری و سایر مشاغل خانگی رایج در استان طراحی گردیده و سعی براین است که نکات آموزشی و توصیه های علمی و تجربی خویش را در خدمت این عزیزان قرار دهم امیداست بتوان به سهم خود در خدمت جامعه تولیدکنندگان استان ایلام ومیهن عزیزمان ایران اسلامی باشم

مدیر وبلاگ :فرهاد رستمی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
مشكل عمده كشاورزان را در كدامیك می دانید


شناخت ساختمان بدن و آگاهی از اعضایی مختلف و موقعیت قرار گرفتن هر یک از اعضای تشکیل دهنده بدن طیور ، ضمن آگاه ساختن ما از وظایف و عملکرد اعضا می تواند در درک بهتر مطالب ، مبانی بهداشت و پرورش طیور مفید و موثر باشد . به همین منظور هر یک از اندام های بدن طیور جهت آشنایی به طور جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

 

مهمترین اعضای بدن طیور به شرح زیر است :

1- دستگاه گوارش

2- دستگاه گردش خون

3- دستگاه تنفس

4- دستگاه ادرای

5- دستگاه تناسلی

6- دستگاه عصبی

7- دستگاه استخوانی

 

الف- دستگاه گوارش طیور :

 دستگاه گوارش دستگاهی است که از دهان شوع شده و به مقعد ختم می شود و شامل بخش های مختلفی است که عبارتند از:

1- دهان :طیور فاقد دهان ، دندان ، کامه و گونه میباشد ولی در عوض منقار شاخی شکل و سنگدان در طیور عمل دندان را انجام می دهند .

 

2- مری:مسیر لوله مانندی است با قطر ضخیم و قابل اتساع که در آن غذا از انتهای دهان یعنی حلق تا پیش معده منتقل می شود.

 

3-چینه دان : یک کیسه گوشتی است که از پهن و وسیع شدن مری قبل از ورود به حفره بدن یعنی سینه بوجود می آید و به عنوان یک محفظه موقتی غذا می باشد عمل هضم غذا یا در این مکان صورت نمی گیرد یا اینکه خیلی ناچیز می باشد اردک و غاز فاقد چینه دان هستند .

 

4-معده : در طیور از دوبخش تشکیل شده است : الف- پیش معده یا معده غده ای :که از بزرگ شدن قسمت انتهایی مری به صورت منبسط و به شکل کیسه تخم مرغ مانندی تشکیل شده و چینه دان را به سنگدان ارتباط می دهد . در این قسمت غذا با برخی از شیره های گوارشی آغشته می شود . ب-سنگدان یا معده عضلانی : عضو ماهیچه ای بسیار قوی و بیضوی شکل می باشد که حاوی شن و سنگ ریزه بوده و عمل آسیاب کردن و ساییدن غذا را انجام می دهد و بین پیش معده و قسمت ابتدایی روده کوچک قرار دارد .

 

5-روده باریک (کوچک): بلافاصله بعد از سنگدان شروع می شود و در قسمت اول دارای خمی U شکل به نام دوازدهه (دودنوم)  است که در داخل آن غده ای به نام لوزالمعده قرار دارد و هضم و جذب مواد غذایی در این قسمت انجام می گیرد .

 

6-سکوم یا روده کور : سکوم در طیور به صورت دو کیسه کور در دو طرف راست روده قرار دارد و به علت وجود فعالیت های باکتریایی هضم سلولز موجود در مواد غذایی در این مکان صورت می گیرد .

7-روده بزرگ یا راست روده :از انتهای روده باریک شروع شده و به کلوآک ختم  می شود و به صورت یک روده راست کوتاه می باشد در ضمن محل جذب آب بوده و با افزایش محتوای آب سلولهای بدن باعث حفظ تعادل آب در بدن پرنده می گردد.

 

8-کلوآک: یک مجرای مشترک برای خروج مدفوع ، ادرار و ترشحات دستگاه تناسلی می باشد که در انتهای دستگاه گوارش قرار گرفته و پیازی شکل است انتهای کلوآک به مخرج ختم می شود .

 

ضمائم دستگاه گوارشی که با ترشحاتشان به داخل دستگاه گوارش در هضم و جذب مواد غذایی تاثیر می گذارد عبارتند از لوزالمعده و کبد

 

لوزالمعده : غده ای است که در وسط دو پیچ دوازدهه قرار گرفته و ترشحاتشان از مجرای لوزالمعده به دوازدهه می ریزد .

 

کبد : از دو بخش بزرگ راست و چپ تشکیل می شود و با ترشح صفرا و ذخیره آن در کیسه صفرا و انتقال از طریق مجرای صفراوی به روده باریک در هضم مواد غذایی به خصوص چربیها کمک می کند .

 

ب-دستگاه گردش خون:

  این دستگاه از دو بخش قلب و طحال تشکیل شده است :

 

قلب : قلب پرندگان همانند قلب سایر پستانداران 4 قسمتی است و دارای دو دهلیز و دو بطن می باشد که گردش کافی خونرا به ریتین سبب می شوند.

 

طحال : عضوی است که در جریان خون دخالت داشته و در نزدیکی سنگدان و در حفره بطنی قرار دارد طحال به عنوان مخزن گلبول های قرمز و محتویات خود را در دستگاه گردش خون تخلیه می کند .

 

ج- دستگاه تنفس :

   قسمت های مختلف دستگاه تنفس طیور عبارتند از از :

1- ریه ها                     2- نای یا لوله هوایی                    3- کیسه های هوایی

 

1- ریه ها ک در قسمت بالای حفره صدری و متصل به دندها قرار دارند و مسئول اصلی تنس بوده و به علت اینکه پرندگان فاقد غدد عرق می باشند در تعادل دمای بدن نقش اساسی دارند.

 

2-نای یا مجرای تنفسی : از گلو شرع شده و به ریه ها منتهی می شود قسمتبالای نای حنجره و قسمت پایینی آن سرویکس نام دارد نای در انتها به دو برنش تقسیم گردیده و هر کدام به یک ریه می روند .

 

3- کیسه های هوایی: مرغ دارای چهار جفت کیسه هوایی است ادامه نایزک ها در خارج از بافت ریوی را که به صورت کیسه های با دیواره های نازک و شفاف دیده می شوندکیسه های هوایی می نامند . کیسه های هوایی دارای 8 عدد می باشد که عبارتند از

1- کیسه هوایی گردنی

2- کیسه هوایی ترقوه ای

3- یک زوج کیسه هوایی صدری قدامی

4-یک زوج کیسه هوایی صدری خلفی

5-یک زوج کیسه هوایی شکمی

ارتباط این کیسه ها در ریه ها از طریق روزنه هایی است که در لبه های جانبی ریه واقع گشته اند.

 

د- دستگاه ادراری و کلیه ها :

   دستگاه ادراری طیور از دو کلیه مجاری حالب تشکیل شده است . هر کلیه از سه قطعه که دارای اندازه غیر مساوی هستند تشکیل شده است.کلیه ها درست زیر ریه ها ، در بالای حفره بطنی و کاملا چسبیده به ستون فقرات قرار گرفته اند و از طریق میزنای به کلوآک ختم می شود کلیه نقش اساسی در تعیین میزان اسید و باز بدن را دارد .

ادرار طیور غلیظ چسبنده و کمی جامد است به طور معمول طیور بالغ در 24 ساعت 100-120 سانتی کواب ادرار دفع می کنند.

 

ه-دستگاه تولید مثل :

  در خروس شامل یک جفت بیضه و در مرغ شامل تخمدان و اویدوکت می باشد .

 

بیضه ها : پرندگان شامل دو بیضه کم و بیش بیضوی شکل و به رنگ زرد روشن بوده و در نزدیک لبه های قدامی کلیه قرار دارند که اسپرم تولید شده در بیضه ها از طریق مجاری واوران  به کلوآک رفته و از آنجا به عضو جفت گیری می رسد .

 

تخمدان : در پرندگان تخمدان و اویدوکت راست تحلیل رفته و تنها تخمدان و اویدوکت چپ فعال می باشد تخمدان قبل از تولید تخم مرغ ، یک توده کامل از فولیکول های کوچک می باشد که حاوی تخمک است . تخمک ها در تخمدان رشد کرده و بالغ شده و به زرده کامل تبدیل می شود .

 

اویدوکت: مجرای طویلی است که زرده یا تخمک رشد یافته وارد آن شده وطی مراحل مختلفی به تخم مرغ تبدیل می شود اویدوکت دارای قسمت های مختلفی می باشد :

1- اینفاندیبولوم: قسمت شیپوری شکل ابتدایی اویدوکت را گویند که قبل از تخمک گذاری غیر فعال می باشد و کارش جستجو و یافتن زرده است که زرده وارد آن و اویدوکت می گردد و زرده برای یک زمان کوتاه 15 دقیقه ای در اینفاندیبولوم می ماند و سپس به وسیله انقباضات متعدد اویدوکت به جلو رانده می شود.

 

2-مگنوم : محلی از اویدوکت است که آلبومین تخم مرغ از آن ترشح می شود طول آن در یک مرغ متوسط حدود 33 سانتی متر است و حدود 3 ساعت طول می کشد تا تخم مرغ از آن بگذرد .

 

3-استیموس (تنگه) : در این قسمت غشاهای داخلی و خارجی پوسته شکل گرفته و شکل نهایی تخم مرغ در این محل بوجود آید طول این قسمت حدود 10 سانتی متر بوده و تخم مرغ 75 دقیقه در این قسمت باقی می ماند.

 

4- رحم : در این محل پوسته تخم مرغ شکل می گیرد و طول رحم حدودا 12-10 سانتی متر است و تخم مرغ در حال تشکیل حدود 20-18 ساعت در رحم می ماند .

 

 

5- مهبل : قسمت انتهایی اویدوکت است و طولش در مرغان تخمگذار 12 سانتی متر است و نقشی در تشکیل تخم مرغ ندارند در این محل کوتیکول روی پوسته تشکیل گردیده و تمام منافذ پوسته را پر می کند . به طور طبیعی تخم مرغ فقط چند دقیقه در مهبل باقی مانده و دفع می گردد.

 

و- دستگاه عصبی: دستگاه عصبی اعمال بدن را تکامل می بخشد و شامل دو قسمت مغز و نخاع شوکی(Spinal cord) و عصب سمپاتیک  می باشد . نخاع شوکی در طیور مشابه دام های پستاندار می باشد.

 

ط- دستگاه استخوانی : اسکلت طیور بسیار سبک تر و در عین حال قوی تر از دام های دیگرمی باشد استخوان ها از نظر کلسیم غنی بوده از این رو بسیار فشرده است. 13 تا 14 مهره در گردن و 7 مهره در ناحیه سینه قرار دارد. از این رو گردن ، دراز و متحرک می باشد. مهره های قسمت سینه به هم جوش خورده است و محل اتصال بال ها را تشکیل می دهد و در قسمت تهی گاه نیز استخوان های فقرات به هم جوش خورده اند- استخوان های ناحیه لگن بر خلاف پستانداران از وسط به هم پیوسته نشده است و انعطاف پذیر می باشد بدین ترتیب طبیعت اجازه می دهد تا تخم مرغ به آسانی از میان آن می گذرد.

فاصله بین دو استخوان عانه(Pubic) و همچنین فاصله بین این استخوان ها و قسمت انتهائی جناغ سینه کمک زیادی به مرغدار برای تشخیص مرغهای تخمی از غیر تخمی می نماید. وقتی که مرغی تخم گذار می باشد فاصله این دو استخوان از هم و همچنین فاصله انها از جناغ سینه افزایش می یابد.  

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 4 مهر 1393
یکشنبه 12 فروردین 1397 11:43 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
یکشنبه 12 فروردین 1397 11:12 ق.ظ
Have been taking little over a month.
یکشنبه 12 فروردین 1397 11:08 ق.ظ
Have been taking little over a month.
جمعه 10 آذر 1396 01:16 ق.ظ
در حال حاضر به نظر می رسد که دروپال در حال حاضر پلتفرم محبوب وبلاگ نویسی است.
(از آنچه خواندید) آیا این چیزی است که شما در وبلاگ خود استفاده می کنید؟
سه شنبه 7 آذر 1396 08:41 ب.ظ
پست عالی اما من تعجب کردم اگر شما می توانید کمی بیشتر در مورد این موضوع بنویسید؟
من می توانم بسیار سپاسگزار باشم اگر بتوانید کمی بیشتر توضیح دهید.
خیلی ممنون
دوشنبه 6 آذر 1396 08:05 ب.ظ
من مطمئن نیستم که در آن شما اطلاعات خود را دریافت می کنید، اما موضوع خوب است.
من نیاز به صرف وقت برای یادگیری بیشتر و یا درک بیشتر.
با تشکر از اطلاعات عالی من به دنبال این اطلاعات برای ماموریت من بود.
جمعه 19 آبان 1396 07:32 ب.ظ
قدردانی از پیشنهاد اجازه بدهید من آن را امتحان کنید.
شنبه 13 آبان 1396 06:39 ب.ظ
بی تردید بر این باورند که شما اعلام کردید. به نظر میرسد دلیل دلخواه شما ساده ترین در وب است
چیزی که از آن آگاه باشد من به شما می گویم، من قطعا irked در حالی که
مردم در مورد نگرانی که آنها فقط نمی دانند فکر می کنند.
شما موفق به ضربه ناخن به بالا و همچنین تعریف شده است
همه چیز را بدون داشتن عوارض جانبی،
مردم می توانند سیگنال بگیرند احتمالا دوباره به دریافت بیشتر خواهد رسید

با تشکر
چهارشنبه 10 آبان 1396 09:53 ب.ظ
من بسیار خوشحال شدم که این وب سایت را پیدا کنم.
من می خواستم از زمان شما فقط برای این خواندن فوق العاده تشکر کنم
من قطعا هر بخشی از آن را دوست داشتم و من نیز هستم
برای نجات موارد جدید در وبسایت خود به فائو نجات یافتید.
سه شنبه 9 آبان 1396 06:10 ب.ظ
هی، بلاگ بسیار جالب!
سه شنبه 9 آبان 1396 04:52 ب.ظ
تحویل بزرگ استدلال های صدا کار خوب را ادامه دهید
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:38 ق.ظ
پست بسیار خوب وبلاگ. من قطعا این وب سایت را دوست دارم
ادامه کار خوب!
یکشنبه 19 شهریور 1396 11:55 ب.ظ
Thanks for finally writing about >ایلام و كشاورزی
- ((آشنایی با آناتومی بدن طیور)) <Liked it!
یکشنبه 19 شهریور 1396 11:22 ب.ظ
دوست عزیز، من وبلاگ شما را از زمان به زمان خواندن می خواهم و من یک نمونه مشابه و
من فقط متعجب شدم که آیا شما نظر بسیاری از هرزنامه دریافت می کنید؟
اگر پس چگونه آن را کاهش می دهید، هر پلاگین یا هر چیزی که می توانید توصیه کنید؟
من خیلی زود دریافتم دیوانه من را رانندگی می کند بنابراین هر گونه حمایت بسیار زیاد است
استقبال مینماید.
یکشنبه 19 شهریور 1396 10:37 ب.ظ
این اولین بار نیست که من این وب سایت را ببینم
من در حال دیدن سایت این سایت هستم و اطلاعات خوبی از آن دریافت می کنم
اینجا تمام وقت
یکشنبه 19 شهریور 1396 12:44 ق.ظ
سلام! آیا می دانید اگر هر پلاگین برای محافظت در برابر هکرها ایجاد کند؟

من در مورد از دست دادن همه چیزهایی که به سختی کار کرده ام، منفی است.
هر راهنمایی؟
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:14 ب.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your site.
It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come
here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
Great work!
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:51 ب.ظ
Hi there! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask.
Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?
My website discusses a lot of the same subjects as yours and
I think we could greatly benefit from each other.
If you might be interested feel free to send me an email.
I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!
سه شنبه 3 مرداد 1396 10:31 ب.ظ
I want to to thank you for this fantastic read!! I certainly loved
every little bit of it. I have got you book-marked to look
at new things you post…
یکشنبه 4 تیر 1396 09:02 ب.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب در آغاز آیا نه نشستن بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.

جایی درون پاراگراف شما در واقع قادر به من مؤمن اما تنها برای کوتاه در حالی
که. من هنوز مشکل خود را با جهش در منطق و یک ممکن است را سادگی به کمک پر
کسانی که شکاف. در این رویداد
شما در واقع که می توانید انجام من خواهد قطعا تا پایان
تحت تاثیر قرار داد.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:51 ب.ظ
Hi there to every one, because I am really keen of reading this web site's post to
be updated on a regular basis. It consists of fastidious information.
سه شنبه 22 فروردین 1396 11:33 ق.ظ
Why viewers still make use of to read news papers when in this technological globe everything is accessible on web?
چهارشنبه 16 فروردین 1396 06:38 ب.ظ
Nice answer back in return of this difficulty with solid arguments and describing the whole thing about that.
جمعه 11 فروردین 1396 05:16 ق.ظ
Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it
;) I will return yet again since i have bookmarked it.
Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی