ایلام و كشاورزی
ما می توانیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


با عرض سلام و درود به محضر همه دوستان این وبلاگ توسط اینجانب فرهاد رستمی ساکن شهرستان چرداول از توابع استان ایلام و دانشجوی دکترای تخصصی (Ph.D) علوم دامی (گرایش تغذیه دام وطیور)، برای استفاده تولیدکنندگان زحمت کش بخش کشاورزی و دامپروری و سایر مشاغل خانگی رایج در استان طراحی گردیده و سعی براین است که نکات آموزشی و توصیه های علمی و تجربی خویش را در خدمت این عزیزان قرار دهم امیداست بتوان به سهم خود در خدمت جامعه تولیدکنندگان استان ایلام ومیهن عزیزمان ایران اسلامی باشم

مدیر وبلاگ :فرهاد رستمی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
مشكل عمده كشاورزان را در كدامیك می دانید


توصیه هایی در مورد پرورش مرغ خانگی جهت روستائیان عزیز 

پرورش طیور به وی‍ژه مرغ بومی از دیر باز  در ایران رایج بوده است. خانواده‌های روستایی وعشایری، با نگهداری تعدادی مرغ و خروس، آنها را پرورش می دادند و با استفاده از گوشت، تخم و پر آنها، بخشی از نیازهای افراد خانواده را برطرف می کردند. از این رهگذر افزون بر رونق تولید و پرورش مرغ‌های بومی، به امر اشتغال زایی، بهبود وضع اقتصادی و تغذیه‌ای در روستا نیز کمک می‌شود.با برنامه ریزی مناسب می توان این کار را به صورت پیشه ای درآمد زا در مناطق روستایی و عشایری کشور، گسترش و رونق داد. خانوارهای روستایی فاقد زمین نیز، توانایی نگهداری از چندین  قطعه مرغ را با حداقل امکانات دارند.
زنان و دختران روستایی به عنوان یک نیروی کار مناسب می توانند مدیریت و نگهداری از یک گله کوچک مرغ را بر عهده گیرند که درآمد جنبی حاصل از آن، در اقتصاد خانوار روستایی اهمیت زیادی دارد.و با رعایت یكسری از اصول صحیح پرورش مرغ میتوان بازده عملكردی مرغ خانگی را بهبود و بعنوان یك مشغله خانگی درآمدزا سبد اقتصادی خانواررا پر رونق كرد.

1.                 با توجه به نوع آب وهوا و امکانات خانوار، جایگاه مرغ از آجر، سنگ، بلوک سیمانی و ساخته شود.و پیشنهاد میگردد برای مدیریت بهتر پرورش مرغ با استفاده از فنس یا تور مرغی  و میلگرد جهت استفاده از هوای آزاد خصوصاً، در فصول بهار وتابستان جایگاه مناسب وماندگاری تهیه كردزیرا با این كار علاوه بر مدیریت مناسب پرورش ، میتوان برنامه ریزی مناسب تری برای تغذیه، واكسیناسیون و كنترل بیماری داشت

2.                در طراحی جایگاه باید فضای کافی برای مرغ ها  در نظر گرفت . چنانچه تعداد زیادی مرغ در یک فضای کوچک نگهداری شوند، شروع به نوک زدن همدیگر خواهند کرد و اگر پرنده ای زخمی‌شود مشکل بیش تر شده، «خود خوری» رواج پیدا می کند. جوجه‌ها نسبت به مرغ ها به فضای کم تری نیاز دارند.

3.  هر چند روز یكبار خارج كردن فضولات مرغ از لانه وجایگاه مدنظر قرار گیرد و ضدعفونی جایگاه جهت كنترل و پیشگیری از بیماری های مختلف انگلی، قارچی ، ویروسی وباكتریایی توصیه میگردد جایگاه‌هایی که به طور دایمی در آنها مرغ نگهداری می‌شود، هر یک ماه تا ۴۵ روز یکبار باید ضد عفونی شوند.برای ضد عفونی جایگاه می توان از آب آهک ۵ درصد (۵ کیلو آهک در ۱۰۰ لیتر آب) و یا محلول‌های ضد عفونی کننده موجود در داروخانه‌های دامپزشکی مانند فرمالین، جرمی ساید، بتادین و.... استفاده کرد. هنگام استفاده از این محلول ها باید به دستور تهیه و مصرف آنها توجه شود.باید به این نكته توجه گردد كه هرگز به طور مداوم نباید از یک ماده ضد عفونی استفاده کردزیرا پدیده مقاومت عوامل بیماری زا بوجود می آید .

4.  جهت بهره گیری مناسب وعملكرد قابل قبول لازم است آبخوری ودانخوری مورد نیاز بر اساس سن ومتناسب با تعداد مرغ وخروس موجود در جایگاه وجود داشته باشد بعنوان مثال یك آبخوری پلاستیكی كله قندی موجود در فروشگاههای عرضه كننده تجهیزات مرغداری برای تعداد 50 قطعه مرغ مناسب است  وباید مدنظر داشت كه مراقبت نکردن به موقع و مناسب، از جمله عدم تهیه دان خوری وآب خوری متناسب با تعداد و سن جوجه‌ها، می تواند موجب بروز آسیب های فیزیکی به آنها شود.

5.  فراهم نبودن شرایط بهداشتی از عواملی است كه موفقیت در پرورش مرغ خانگی را تعدید می كند مرغ موجودی حساس به بیماری است لذا رعایت بهداشت جایگاه باید مورد توجه اساسی قرار گیرد .

6.  دمای محل نگهداری جوجه‌های یکروزه در ابتدا باید حدود۳۲ تا ۳۵ درجه سانتی گراد باشد، با رشد و پردرآوردن، به تدریج نیاز آنها به دمای محیط کاهش می یابد و باید کم کم دما را کاهش داد، تا در ۹-۷ هفتگی به حدود 20 تا 22 درجه برسد

7.  از تغذیه مرغ با آب وغذای آلوده وكپك زده و فاسد جداً، پرهیز گردد

8.  برای اینکه مرغ بومی تولید خوبی داشته باشد، باید تغذیه مناسب همراه با تأمین نیازهای غذایی انجام گیرد. خوراک مرغ بومی متشکل از ضایعات کشاورزی، اضافه و دور ریز غذای روستاییان، پس چرعلوفه و سبزیجات که می توان با اضافه کردن مقداری مکمل غذایی، کیفیت غذایی آنان را بالا برد.بعنوان مثال استفاده از مكمل های ویتامینه موجود در داروخانه های دامپزشكی مانند مولتی الكترولیت+ ویتامین

9.  در روزهای سرد سال باید مراقب یخ زدن آب خوری‌ها بود و در روزهای گرم برای خنک ماندن آب خوری‌ها، آنها را باید در زیر سایه قرار دادو یا آب خنك در اختیار طیور قرار گیرد . کمبود آب ممکن است عملكرد مرغ را كاهش خواهد داد .

10.                    درمان بیماری های ویروسی طیور مانند نیوكاسل و...بسیار مشکل و امکان موفقیت در آن نیز ضعیف است, همچنین از لحاظ اقتصادی نیز درمان طیور بیمار مقرون به صرفه نیست. بنابراین تنها راه مبارزه , انجام به موقع واکسناسیون و رعایت , نکات بهداشتی است و پرورش دهنده مرغ باید آگاه باشد كه پیشگیری مقدم بر درمان است.

11.                    به محض مشاهده مرغ مریض در جایگاه آن را از سایر مرغ ها دور نگه داشته ودر صورت تلفات از رها كردن لاشه مرغ تلف شده در اطراف منزل جداً، پرهیز گردد و پیشنهاد میگردد كه یا سوزانده شود ویا در چاله با عمق مناسب دفن وروی آن آهك ریخته شود تا شاهد كنترل  بیماری در منطقه باشیم .

12.                    استفاده از کاه و کلش (پوشال) عاری از مواد كپك زده  یا خاک اره یا كارتن مخصوص بستر با ابعاد مناسب به ضخامت ۵ تا 10 سانتی متر در بستر جایگاه، (با توجه به فصل و دمای محیط) ضروری می باشد.

13.                    واكسیناسیون خصوصاً، در فصولی كه بیشتر شاهد بیماریهای مسری مرغ هستیم باید بعنوان یك اصل مورد توجه قرارگیرد وبا كسب نظر از ادارات دامپزشكی ویا دامپزشكان منطقه نسبت به انجام صحیح وبه موقع واكسیناسیون اقدام گردد .

برای پر بازده نمودن عملكرد مرغ  امروزه غذای آماده که توسط شرکت های معتبر خوراک دام و طیور تهیه می شوند و در داروخانه های دامپزشکی موجود هستند، تقریباً تمام مواد مورد نیاز ماکیان را دارا می باشند. در صورت نیاز، علاوه بر غذاهای رایج در منطقه، مقداری هم از این نوع غذاها و جیره های آماده در اختیار طیور قرار دهید.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 15 آبان 1393

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic