ایلام و كشاورزی
ما می توانیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


با عرض سلام و درود به محضر همه دوستان این وبلاگ توسط اینجانب فرهاد رستمی ساکن شهرستان چرداول از توابع استان ایلام و دانشجوی دکترای تخصصی (Ph.D) علوم دامی (گرایش تغذیه دام وطیور)، برای استفاده تولیدکنندگان زحمت کش بخش کشاورزی و دامپروری و سایر مشاغل خانگی رایج در استان طراحی گردیده و سعی براین است که نکات آموزشی و توصیه های علمی و تجربی خویش را در خدمت این عزیزان قرار دهم امیداست بتوان به سهم خود در خدمت جامعه تولیدکنندگان استان ایلام ومیهن عزیزمان ایران اسلامی باشم

مدیر وبلاگ :فرهاد رستمی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
مشكل عمده كشاورزان را در كدامیك می دانید


الف- اسیدوز

اسیدوز یا خوراک زدگی معمولی ترین و شایع ترین بیماری گوساله های پرواری است . مصرف یکباره مقادیر زیادی مواد نشاسته ایی و یا قندی مثل غلات سبب اسیدی شدن شکمبه شده ، که به این عارضه اسیدوز می گویند . این حالت ممکن است به دو صورت اسیدوز حاد و اسیدوز تحت حاد خود را نشان دهد . گوساله هایی که به مصرف زیاد غلات عادت ندارند در صورتیکه جیره آنها یکباره تغییر کرده و کنسانتره آنها زیاد شود سبب می شود که دچار اسیدوز حاد (شدید) شوند . علائم اسیدوز حاد (شدید) عبارتست از : قطع کامل اشتها ، افسردگی شدید ، عدم تحرک ، ضعف و کم اب شدن بدن ، گاها کوری موقت ، دندان قروچه ، لگد زدن به شکم وبعضی اوقات بزرگ شدن شکم به وضوح مشخص است . اسهال کف آلود اکثرا دیده می شود . حیوان دراز کشیده و سر را بطرف شکم بر می گردانند . در صورت شدیدتر شدن وضعیت ، دامها اکثرا تلف می شوند . در صورت عدم تلف شدن ، لنگش ، کاهش رشد شدید و آبسه کبدی اکثرا مشاهده می شود . گله ای که مبتلا به اسیدوز شدید شود دیگر ارزشی برای نگهداری ندارد زیرا تمام پرزهای شکمبه حیوان از بین رفته است . بنابراین اگر حیوان تلف نشود ، بزرودی نیز خوب نخواهد شد .

اما در اسیدوز تحت حاد , علائم فوق الذکر شدید نیست اگر چه شکمبه کار طبیعی خود را انجام نمی دهد . نوسان در مصرف خوراک بوضوح نمایان است . پس از چند روز مصرف مناسب خوراک ، چند روز شدیدا مصرف کاهش می یابد . علائم کاملا واضحی وجود ندارد . نوسان در مصرف خوراک بهترین علامت است . در مناطق گرمسیر بدلیل مصرف زیاد خوراک در ساعات خنک شب و کاهش مصرف خوراک در روز میتواند حیوان را به اینوع اسیدوز حساس نماید . عدم یکنواخت مخلوط کردن خوراک ، نسبت زیاد کنسانتره ، تغییر سریع جیره میتواند حیوان را به این اسیدوز مستعد نماید .

درمان : در مورد اسیدوز حاد در صورت مشاهده اولین علائم باید گله را از آب دور نگه داشت (24 ساعت) . سپس از روغن های معدنی مسهل استفاده کرد . مصرف جوش شیرین نیز کمک موثری در درمان می کند . گاهی اوقات تنها راه ممکن جراحی کردن حیوان و تخلیه شکمبه آن است .

ب – نفخ

نفخ موقعی ایجاد می شود که گازهای تولیدی در شکمبه نتوانند براحتی خارج شوند . در حالت طبیعی گازهای تولید شده بوسیلة آروغ زدن خارج می شود ولی بعضی اوقات به دلایل مختلف گازها نمی توانند خارج شون و یا عمل آروغ زدن متوقف می شود . عموما نفخ به دو صورت نفخ کف آلود و نفخ گازی وجود دارد . نفخ کف آلود بدلیل مصرف بیش از حد یونجه و شبدر تازه بوده و گازهای شکمبه بصورت کف درمی آیند و نمی توانند از شکمبه خارج شوند . ولی نفخ گازی که بیشتر در پرواری ها دیده می شود بنام نفخ غلات نیز مشهور است . این نوع نفخ بدلیل مصرف زیاد غلات و عدم رعایت اصول خوراک دادن اتفاق می افتد .

درمان : راههای مختلفی برای درمان نفخ وجود دارد . عبور دادن شلنگ لاستیکی از راه مری و ورود آن به شکمبه سبب خروج گاز می شود . همچنین خوراندن پارافین نیز سبب کاهش نفخ می شود . در موارد بسیار حاد سوراخ کردن پهلوی راست حیوان و عبور تروکار از شکمبه سبب خروج گاز می شود . سوراخ کردن شکمبه باید بعنوان آخرین کار باشد .

برای پیشگیری از نفخ غلات اضافه کردن حداقل 5/0 کیلوگرم کاه در جیره الزامی است .

 

ج– آبسه کبدی

آبسه های کبدی بدلیل اسیدوز مزمن ایجاد می شود . آبسه های کبدی بدلیل انتشار میکروب های شکمبه بداخل خون و جایگزینی در کبد اتفاق می افتد . آبسه های کبدی بخودی خود زیاد خطرناک نیستند بلکه سبب کاهش رضایت قصابان از لاشه شده و کبد را غیر قابل مصرف می کند . همچنین در موارد نادری پاره شدن آبسه های کبدی سبب مرگ ناگهانی دام می شود .

پیشگیری و درمان : راه پیشگیری از آبسه کبدی رعایت اصول تغذیه و عدم ابتلا دام به اسیدوز است . عواملی که سبب مستعد شدن دام به اسیدوز می شود میتواند دام را به آبسه کبدی مبتلا سازد . مصرف برخی از آنتی بیوتیکها از قبیل کلرتتراسایکلین ، اکسی تتراسایکلین و تایلوزین نیز میتواند از بروز آبسه کبدی جلوگیری کند .

 

د– لنگش

متداول ترین علامت بارز اسیدوز مزمن ، لنگش است . لنگش تغذیه ایی به دلیل افزایش نفوذپذیری مویرگهای تغذیه کننده انگشت های پای حیوان اتفاق می افتد .

بطور خلاصه عامل اصلی تمام این بیماریها ، عدم رعایت اصول تغذیه ایی و ابتلا حیوان به اسیدوز است .

ه– سنگ کلیه و سنگ مثانه

بدلیل عدم رعایت نسبت کلسیم به فسفر و زیاد بودن فسفر معمولا ایجاد می شود و میتواند سبب مرگ دام شودلذا لازم است نسبت مناسب از این دو ماده مصرف شودنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 29 دی 1393

-1ارزان تمام شدن قیمت دان ( بعلت گرانتر بودن قیمت اکثر مواد اولیه تهیه دان بویژه ذرت نسبت به آن )
۲- تسهیل در جذب حداکثر مواد مفید و انروی زا در خوراک مورد مصرف طیور و تقلیل ضایعات مواد غذایی جذب نشده در فضولات .
۳- صرفه جویی در مصرف خوراک روزانه طیور و کاهش هزینه های مواد خوراکی .
۴- جذب رطوبت فضولات و تسهیل در جمع آوری آنها و تقلیل بوهای سمی از جمله آمونیاک در محیط زیست و بستر طیور .
۵- کاهش هزینه های مربوط به خشک نمودن کود و فضولات طیور .
۶- کاهش خطر ابتلا به کوکسیدیوز بدنبال کاهش رطوبت کود و کاهش هزینه های مربوط به خریداری و استفاده از کوکسیدیو استات ها .
۷- ازدیاد قابل توجه در وزن طیور گوشتی .
۸- کاهش ضریب تبدیل غذایی .
۹- تنظیم سرعت عبور غذا در دستگاه گوارش طیور .
۱۰- افزایش توانایی دستگاه گوارش طیور در جذب مواد مغذی از جیره .
۱۱- کاهش حساسیت طیور نسبت به برخی از بیماریهای دستگاه گوارش مانند اسهال .
۱۲- افزایش کیفیت پوسته تخم مرغ ، کم کردن میزان شکستگی و ازدیاد وزن تخم مرغ و افزایش کیفیت داخلی تخم مرغ .
۱۳- جذب برخی عناصر سنگین و مسمویت زا از جیره مانند سزیم و سرب .
۱۴- جذب گروهی از سموم قارچی مانند آفلاتوکسین و
۱۵- عدم ایجاد عوارض سمی و تقلیل میزان باکتریهای مضر .
۱۷- امکان جانشینی زئولیتهای طبیعی به جای برخی از آنتی بیوتیکهای محرک رشد مانند زینک باسیتراسین که با توجه به قیمت نازل زئولیتها به صرفه تر است .
۱۸- امکان ایجاد کارخانه های خالص سازی گاز متان از کود و تامین انروی حرارتی بسیار ارزان قیمت در مرغداریها
.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 19 دی 1393

قبل ا زخرید گاو شیری باید ازسالم وبیمارنبودن آن اطمینان پیدا كنید. باید توجه كنید كه گاو مورد نظر به طور مرتب واكسینه شده است وكارت بهداشت دارد. یك گاو سالم،‌تحرك كافی،‌چشمان شفاف، درشت و براق،‌موهای براق و تمیز،‌گوش برجسته و سیخ ،‌پوزه صاف و مرطوب و لب های گشاده دارد.

دقت كنید تا حركت های غیرعادی گاو را با تحرك وشادابی آن اشتباه نگیرید . گاو را حركت دهید تا ازمناسب بودن فاصله سم ها،‌راه رفتن منظم گاو ولنگ نزدن آن،‌مطمئن شوید.

لازم به ذكر است در بررسی ویژگی های  گاو شیری به نكاتی همانند ارتفاع، عمق بدن، نوع واندازه پستان و... توجه نمودنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 13 دی 1393
سویا دارای 2550 انرژی و 44 یا 48 % پروتئین می باشد . سویا جزء موادی است كه برای تأمین پروتئین ازآن استفاده می شودو منبع اصلی تامین پروتئین جیره طیور می باشد.

ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 13 دی 1393

گندم یكی دیگر از غلات است كه تقریباً 3100 انرژی و 12% پروتئین دارد . برای تقسیم بندی از نوع واریته(زمستانه و بهاره )،رنگ پوشش(قرمز و سفید)ومیزان سختی (نرم و سخت )استفاده می كنند . درگندمهای سخت پروتئین بیشتری بهمراه نشاسته وجود دارد واصولاً ارزش غذایی گندم به نرمی وسختی آن بستگی دارد .ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 13 دی 1393

این ماده با حدود  3300 انرژی و 8/8 % پروتئین خام عمده ترین غله موجود در جیره های طیور میباشد . اسیدآمینه میتونین در ذرت بالا می باشد ومیزان لیزین آن كم است . بهمین دلیل در اغلب موارد هنگام استفاده از این ماده لیزین به جیره افزوده می گردد.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 13 دی 1393

کیفیت بهداشتی شیر خام تحت تاثیر عوامل مختلفی از زمان دوشش تا زمان ورود و فراوری در کارخانه قرار می گیرد.

که در اینجا به برخی از نکات حائز اهمیت در حفظ سلامت و بهداشت شیر در دامداری اشاره می گردد:

 • شستن و ضدعفونی دست کارگران قبل از دوشش و استفاده از چکمه و لباس کار مخصوص در هنگام شیردوشی مانع از انتقال بیماری به داخل و خارج از محیط شیردوشی می شود.
 • استفاده از دستکش هنگام دوشش و ضدعفونی مرتب دستکش‌ها انتقال بیماری را در میان دامها %۲۰ کاهش می‌دهد.
 • افراد مسئول شیردوشی بایستی آموزش کافی برای شناسایی سریع دام های مبتلا به بیماری ورم پستان بالینی را دیده باشند.


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 1 دی 1393

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات